Informatii despre viata culturala romaneasca

Ord. dupa

Elevii Școlii Performative pregătesc o premieră pentru dansul conte...

Spectacolul „Dansuri Mici", o premieră pentru scena artistică din ...

A Șasea Conferință de Crăciun la București, va avea loc la Ateneu...

In aceasta colorata toamna, Festivalul International MERIDIAN 2018 edi...

Cuceritorul spectacol care şi-a dovedit impactul emoţional asupra un...

Unul dintre cele mai frumoase spectacole pentru copii din România aju...

“Nu e de ajuns ca o țară să dea talente; ea trebuie să știe...

În perioada 30 septembrie – 4 octombrie s-a desfășurat cea de-a d...

153 DE SECUNDE  Primul spectacol de teatru care pune în discuți...

Marea Gală a Festivalului de Operă, Operetă și Balet, moment anive...

Așa cum ne-au obișnuit deja, tinerii muzicieni ce fac parte din Coru...

9 octombrie 2018, București – MARe/Muzeul de Artă Recentă se va d...

Galeria Romană are plăcerea de a vă invita la deschiderea expoziţi...

Pianistul și dirijorul Christian Zacharias într-un program integral ...

Îndrăgita actriță a Teatrului Național din București, Aylin Cad...

Pe perioada 30 septembrie – 4 octombrie, publicul este invitat la ce...

MAJURA DUO FESTIVAL, proiect al Asociației Majura Christ, aduce în p...

Stagiunea 2018-2019 este prima după reconstrucția și reabilitarea T...

  • Peste 6 milioane de bilete vândute
  • 731 de pro...

Opera Brașov și Muzeul „Casa Mureșenilor” vă invită miercuri,...

Două pe faţă, două pe dos "Una dintre cele mai inteligente com...

Despre WE Festival – “Sunetele Lumii”<...

Trăiește simfonia culorilor de toamnă în Grădina ParkLake – con...

În preambulul deschiderii stagiunii 2018 – 2019, Opera Brașov spun...

100 de ani de cultură românească 25 OCTOMBRIE 2018, ORA 19.00 AT...

Afiseaza

In aceasta colorata toamna, Festivalul International MERIDIAN 2018 editia a XIV-a dedicata Centenarului Marii Uniri, este sarbatoarea muzicii contemporane, cu numeroase prime auditii absolute si prime auditii romanesti.
26 de evenimente pe parcursul carora va veti bucura de sinergia artelor – muzica noua, jazz, poezie, dans, arhitectura, design, video proiectii, light design, film documentar, teatru de papusi.
Artisti de renume din Romania si din strainatate vor pune in valoare cele mai noi si incitante creatii in domeniu.

Organizator: Uniunea Compozitorilor şi Muzicologilor din România, Secţiunea Naţională Română a Societăţii Internaţionale de Muzică Contemporană

Co-organizatori: Institutul Cultural Român, Casa Artelor Dinu Lipatti, Universitatea Populară Ioan I. Dalles, Primăria Municipiului București

Proiect cultural finanțat de Ministerul Culturii și Identității Naționale

Parteneri: Universitatea Naţională de Muzică Bucureşti, Universitatea de Arhitectură și Urbanism Ion Mincu, Universitatea Spiru Haret, Centrul de Informare Muzicală din România CIMRO, Muzeul Naţional George Enescu

Director Fondator: Adrian Iorgulescu, Preşedinte UCMR

Director artistic: Ulpiu Vlad, Vicepreședinte UCMR, Preşedinte SNR-SIMC

Comitetul Executiv al SNR-SIMC: Adrian Pop, Diana Vodă, Laura Ana Mânzat, Livia Teodorescu Ciocănea

Director Executiv: Ana Achim

Manager de proiect: Mioara Bâscă

Relații publice: Irina Hasnaș

Promovare: CIMRO – Diana Rotaru, DanDe Popescu

Grafica: Oana Carianopol

Grupul de lucru: Cristina Stancu, Irina Ioana Sandu, Maria Epuraș, Eugenia Câlțea, Costin Aslam

Cu sprijinul: Bundeskanzleramt Österreich, ARFA, Grupul Inter-Art, Asociația Pentru Teatru și Carte PETEC, Centrul Național al Dansului București,  Agenția de carte, Senia music, Ibis Hotels,

Ministerul Culturii și Patrimoniului Național al Poloniei, Programul Multianual NIEPODLEGŁA 2017-2021, Institutul „Adam Mickiewicz”, orașul Varșovia și ZAiKS

Parteneri media:

Radio România Cultural, Radio România Muzical, Rador, CIMRO, Actualitatea muzicală, Mklasica, Societatea Muzicală, OZB, BookHub, Ceașca de cultura, Agenția de carte.ro, 4arte.ro

Festivalul Internațional MERIDIAN 2018, ediția a XIV-a dedicată Centenarului Marii Uniri

CONFLUENȚE

LUNI, 5 noiembrie 2018

Palatul Cantacuzino

Aula

Ora 17:00

RECITAL GAUDEAMUS QUARTET – Filarmonica Brașov

Lucia NEAGOE, vioara I

Raluca IRIMIA, vioara a II-a

Leona VARVARICHI, violă

Ștefan NEAGOE, violoncel

Program

Roman Vlad – Vibrații, cvartet de coarde, p.a.a

Adrian Pop  Pas de quattre, cvartet de coarde, p.a.a.

Ulpiu Vlad – Sonorități din flori albastre, pentru două viori

Dan Dediu – Axis, cvartet de coarde nr. 6, p.a.a.

Adrian Iorgulescu – Cvartet de coarde nr. 5, p.a.a.

Concert realizat cu sprijinul Institutului Cultural Român


Universitatea Națională de Muzică București

Sala Auditorium

Ora 19:30

Grupul de Muzică Nouă TRAIECT

Conducerea muzicală: Sorin LERESCU

Geanina SĂVEANU-MERAGIU, vioară

Viorica NAGY, violoncel

Georgeta RADU, percuţie

Alexandru HANGANU, flaut

Andrei PODLACHA, pian

Răzvan GACHI, clarinet, saxofon

Cătălin BUCERZAN, trombon

Invitate:

Claudia CODREANU, mezzosoprană

Raluca FLORESCU, vioară

Program

Harry Crowl (Brazilia) – Canticae et Diverbia pentru flaut, clarinet, vioară, violoncel și pian,     p.a.r.

Sorin LerescuPortrait imaginaire pentru mezzosoprană, saxofon și pian, p.a.r.

Martin Q. Larsson (Suedia) – Gyration Point 3.21 pentru flaut, clarinet, trombon, vibrafon, pian, vioară, violoncel, p.a.r.

Valentin TimaruMeditaţii pentru clarinet solo

Sonia Bo (Italia) – Dreams V pentru flaut, clarinet, vioară, violoncel şi pian, p.a.r.

Teodor Nicolau (Finlanda)Fairy Tale for a Duo pentru două viori, p.a.r

Dana Cristina Probst (Austria) – Alba Carolina pentru ansamblu, p.a.a.

Concert realizat cu sprijinul Bundeskanzleramt Österreich


MARȚI, 6 noiembrie 2018

Universitatea Spiru Haret București

Sala Studio

Ora 14:00

CONFERINȚĂ

Compozitoarea Dana Cristina PROBST (Austria)

Îmbogățirea culorii timbrale prin folosirea limbii ebraice vechi în câteva lucrări din creația proprie

Universitatea de Arhitectură și Urbanism Ion Mincu

Sala Frescelor

Ora 18:30

BIENALA NAȚIONALĂ DE ARHITECTURĂ  

100 DE ANI DE ARHITECTURĂ ÎN ROMÂNIA

CONFERINȚE

Prof. univ. Dr. Arh. George Mitrache

Învățământul de arhitectură – context și perspective

Lect. univ. Dr. Arh. Sidonia Teodorescu

Ion D. Berindey și Palatul Cantacuzino din București


EXPOZIȚIA:

Lucrări recente și proiecte ale arhitecților români

Curator și Comisar al BNA 2018:

Conf. univ. Dr. Arh. Bogdan Tofan


EXPOZIȚIE ANIVERSARĂ:

15 ani Facultatea de arhitectură de interior

Curator: Prof. univ. Dr. Arh. Beatrice-Gabriela Jōger


RECITAL DE JAZZ

SEBASTIAN BURNECI QUINTET

Coordonator proiect:  Sebastian BURNECI

Sebastian BURNECI, trompetă

George NATSIS, pian

Simona STRUNGARU, sintetizatoare

Adrian FLAUTISTU, contrabas

Vlad POPESCU, baterie

Sebastian BurneciI Dream That I Am Awake, p.a.a.


Universitatea Națională de Muzică București

Sala Auditorium

Ora 19:30

MUZICĂ ȘI POEZIE

Ansamblul devotioModerna

Conducerea muzicală: Carmen CÂRNECI

Carla STOLERU, flaut

Mihai BĂDIȚĂ, clarinet

Cristian BUCIUMAȘ, fagot

Sorin LUPAȘCU, corn

Natalia PANCEC, vioară

Dan CAVASSI, violoncel

Mihai MURARIU, pian

Irina RĂDULESCU, percuție

Recită poeta Lidia LAZU

Program

Ivana Stefanović (Serbia) – For Left Hand Only pentru pian (1993)

Carmen Cârneci… qui rêve. Giacometti-Szene pentru flaut-bas (2015)

Donoung Lee (Coreea de Sud) – SORI pentru violoncel și bandă, p.a.r.

Mihai MurariuHyperlink I pentru flaut și percuție

Livia Teodorescu CiocăneaNamagiri, trio pentru corn, vioară și pian, p.a.r.

Octavian Nemescu ORsept pentru opt seara pentru ansamblu și bandă, p.a.a.


MIERCURI, 7 noiembrie 2018

Universitatea Națională de Muzică București

Sala de Operă și Multimedia

Ora 17:00

PERCUSSION LANDSCAPES

Aldo ARANDA (Mexic), percuție și electronics

Vinko Globokar (Franța)Ombré pentru percuție, bandă și tobe, p.a.r.

Aldo Aranda (Mexic) – Pour qui les cloches sonnent pentru marimbă, bandă și video opțional, p.a.r.

Martin Jaroszewicz  (SUA)Lago Argento pentru percuție, video și bandă, p.a.r.

Nebojsa Jovan Zivkovic (Serbia):  Ultimátum I pentru marimbă solo, p.a.r

Alejandro Castaños (Mexic)  Match pentru percuție și video, p.a.r.

Javier Alvarez Fuentes (Mexic) –  Temazcal pentru maracas și bandă,  p.a.r.


Universitatea de Arhitectură și Urbanism Ion Mincu

Sala Frescelor

Ora 18:30

BIENALA NAȚIONALĂ DE ARHITECTURĂ 

100 DE ANI DE ARHITECTURĂ ÎN ROMÂNIA

CONFERINȚE

Conf. univ. Dr. Arh. Anca Mitrache

Interfețe sustenabile ale arhitecturii

Conf. univ. Dr. Arh. Bogdan Tofan

Arhitectură și Urbanism în Bienala Națională de Arhitectură 2018 – resursă pentru învățământul de arhitectură

RECITAL ANSAMBLUL PROFIL

Director artistic: Dan DEDIU

Diana MOȘ, vioara I

Petru NEMȚEANU, vioara a II-a

Marian MOVILEANU, violă

Mircea MARIAN, violoncel

Săndel SMĂRĂNDESCU, contrabas

Cristian BUCIUMAȘ, fagot

Program

Nicolae Teodoreanu – Cvartet de coarde nr. 2

Menachem Zur (Israel) Elul Voices,pentru fagot și cvintet de coarde, p.a.a.

Sebastian AndroneThe Hunter, the Hummingbird and the Hippopotamus pentru fagot și cvintet de coarde, p.a.a.

Jörg Widmann (Germania) – Jagdquartett pentru cvartet de coarde

Mihai MăniceanuConcentric Concertino pentru fagot și cvintet de coarde, p.a.a.


Universitatea Națională de Muzică București

Sala de Operă și Multimedia

Ora 20:30

CONCERT DE MUZICĂ ELECTRONICĂ, VIDEO,  FILM

Program

Dimitri Voudouris (Africa de Sud) NPFAI 1, p.a.r.

Irinel Anghel – Phantom Power, video: Alexandru Claudiu Maxim – Postnegru

Sever Tipei (SUA) – 8 ½, p.a.r.

Corneliu Dan Georgescu (România/Germania)Shifting Colours, film și muzică, p.a.a.


JOI, 8 noiembrie 2018

Universitatea Spiru Haret București

Sala Studio

Ora 14:00

CONFERINȚĂ

Compozitorul Sorin LERESCU

Modele de construcție sonoră – paliere de semnificații


Palatul Cantacuzino

Aula

Ora 16:30

LANSARE DE PARTITURI ȘI CD

Prezintă: Prof. univ. dr. Valentina SANDU-DEDIU

RECITAL DE PIAN

Violetta ȘTEFĂNESCU, pian

Program

Constantin Silvestri – Sonata Breve, op.13, versiunea pentru pian, p.a.a

Aurel Stroe – Sonata a III-a

Olivier Messiaen (Franța) – Préludes: Les sons impalpables du rêve; Un reflet dans le vent   

André Jolivet (Franța) – Mana


Casa Artelor Dinu Lipatti

Salonul de muzică

Ora 18:00

CONFERINȚĂ

Dr. Irina HASNAȘ

Dinu Lipatti creator


RECITAL DE FLAUT

Cătălin OPRIȚOIU, flaut

Program

Thomas Beimel (Germania) – das tor des kusses

Lidia Ciubuc – Triptic

George Balint – De unul singur, p.a.a.

Tiberiu Olah – Sonata

Dinu Lipatti – Introducere și Allegro


RECITAL DE LIEDURI

Claudia CODREANU, mezzosoprană

Diana VODĂ, pian

Program

Zeno VanceaMoină, versuri  George Bacovia

Diana VodăAnotimpuri, 5 lieduri, versuri Lucian Blaga

Dinu SavuSingur, versuri James Joyce

Olguța LupuViziune, versuri Marin Sorescu

Cornel ȚăranuTu reviendras I și II din ciclul 5 Tzara lieds, versuri Tristan Tzara

Felicia DonceanuBalet – din ciclul Odinioară, versuri George Bacovia

Nicolae ComanSufletele fântânilor, versuri Mariana Dumitrescu

Valentin GheorghiuTransfigurare, versuri  Tudor Arghezi

Dinu Lipatti –  Deux ariettes oubliés din ciclul Cinci lieduri, versuri Paul Verlaine


Universitatea Populară Ioan I. Dalles

Sala Dalles

Ora 19:00

ARCHAEUS, ansamblu al Centrului Național de Artă „Tinerimea Română”

Fondator Liviu Dănceanu

Conducerea muzicală: Mircea PĂDURARIU

Anca VARTOLOMEI, violoncel

Rodica DĂNCEANU, pian

Ana RADU, oboi

Ion NEDELCIU, clarinet

Șerban NOVAC, fagot

Sorin ROTARU, percuție

Marius LĂCRARU, vioară

Program

Liviu DănceanuHistory II, pentru ansamblu

Csanád Kedves (Ungaria) – Micro-Reaction, pentru pian, violoncel și clarinet, p.a.a.

Maia CiobanuDesigur, poate că…, pentru ansamblu,  p.a.a.

Călin IoachimescuTetrachords A, pentru vioară, violoncel, clarinet și pian

Viorel MunteanuLamento, vioară solo

Adrian IorgulescuDo-mi-no, pentru ansamblu, p.a.a.


VINERI, 9 noiembrie 2018

Palatul Cantacuzino

Aula

Ora 17:00

RECITAL FLAUT, PIAN (SINTETIZATOR)

Matei IOACHIMESCU (România/Austria), flaute

Alfredo OVALLES (Venezuela/Austria), pian și sintetizator

Invitată: Irina RĂDULESCU – percuție

Program

LA FOLLIA

Marin Marais (Franța) – Les Folllies d’Espagne, intervenții pentru flaut și sintetizator

Toshio Hosokawa (Japonia) – Lied pentru flaut și pian p.a.r.

Călin IoachimescuA Due pentru flaut și marimbă

Wolfram Wagner (Austria) – Duo pentru flaut și pian, p.a.r.

Doina RotaruElegie pentru flaut și pian

Margareta Ferek-Petric (Croația) – Beasty Poetry pentru flaut și pian


Casa Artelor Dinu Lipatti

Salonul de muzică

Ora 18:00

CONFERINȚA

Conf. univ. dr Laura MANOLACHE

Modele enesciene în creația compozitorilor ”Generației de aur”


RECITAL DUO CELLO JAYA

Ella BOKOR, violoncel

Mircea MARIAN, violoncel

Invitat: Doron KAUFMAN, live electronics

Program

Ultan O’Brien (Irlanda) – Letters

Vlad Răzvan Baciu –  The nightmare of light

Mariela Rodriguez (Cuba) – Switch on, swich off

Lara Poe (Finlanda/SUA) –  Kimberlite

Aurelian Băcan – Frumoasa și bestia

Doron Kaufman (Israel) – Abstract build, p.a.a.


RECITAL DUO VIOARĂ – PIAN

Luminitza PETRE, vioară

Ioana Maria LUPAȘCU, pian

Program

Ioan DobrinescuSonatur pentru vioară solo

Theodor Grigoriu – Sonata pentru vioară și pian

Bizanț dupa Bizanț (III)

Dinu Lipatti – Sonatina pentru vioară și pian


Universitatea Populară Ioan I. Dalles

Sala Dalles

Ora 19:00

RECITAL MUD CAVALIERS POLONIA

Jerzy KORNOWICZ – compozitor, pian

Krzysztof KNITTEL – compozitor, electronic media

Tadeusz WIELECKI – compozitor, contrabas

Mieczysław LITWIŃSKI – compozitor, instrumente populare și voce

Ryszard LATECKI – compozitor, trompetă

Tadeusz SUDNIK – compozitor, electronic media

Adam KRUK – proiecții vizuale

Andrzej KIJANOWSKI –  inginer de sunet

Program

Witkacy Archipelago – improvizații pornind de la drama Pantofarii de Stanisław Ignacy Witkiewicz, p.a.r.

Finanțat din fondurile Ministerului Culturii și Patrimoniului Național al Poloniei în cadrul Programului Multianual NIEPODLEGŁA pentru anii 2017-2021, ca parte a programului de granturi „Punți culturale” al Institutului „Adam Mickiewicz”, orașul Varșovia și ZAiKS


SÂMBĂTĂ, 10 noiembrie 2018

Universitatea Națională de Muzică București

Sala Enescu

Ora 11:00

RECITAL ANSAMBLUL GAME

Conducerea muzicală: Alexandru MATEI

Irina RĂDULESCU, percuție

Răzvan FLORESCU, percuție

Alina TRIFU, percuție

Vlad POLGAR, percuție

Program

Bogdan PintilieCatharsis pentru trei percuționiști Sânziana Dobrovicescu – Gol de zbor, vibrafon solo

Gene Koshinski (SUA) – Song and dance pentru doi percuționiști, p.a.r.

Partea I – Song of the metals

Partea a II-a – Voice of the drums

Michael Taylor (Marea Britanie) – Rapsodie pentru vibrafon și marimbă, p.a.r.

Bogdan VodăScales, Harmonies and Rhythms pentru patru percuționiști


Universitatea Națională de Muzică București

Sala de Operă și Multimedia

Ora 16:30

LANSARE DE PARTITURI

Lect. univ. dr. Diana ROTARU, director Editura UNMB

RECITAL ”MICROPERĂ”

Lavinia CHERECHEȘ, soprană

Diana DAVA BARB, pian

Anca MIHUȚ, regie

Program

Nicolae BrîndușOrnitorinc – ”microperă” de buzunar  pe versuri de M.Eminescu, p.a.a.


Universitatea Națională de Muzică București

Sala Auditorium

Ora 18:00

RECITAL JAZZ ȘI PROIECȚII DE FILME

Mircea TIBERIAN, pian

BRÂNCUŞI FILMED

Proiect cinematografico-muzical de Mircea Tiberian, p.a.a.

 


Casa Artelor Dinu Lipatti

Salonul de muzică

Ora 18:00

CONFERINȚA

Prof. univ. dr. DHC Dan DEDIU

Fermentul lăutăresc în muzica românească


RECITAL DE PIAN

Mădălina–Claudia DĂNILĂ, pian

Program

Dinu Lipatti – Nocturna în fa diez minor

Mihail Vîrtosu –  Sonata (Sonata, Interludiu, Toccata), p.a.a.

Alexandru Hrisanide (Olanda) Sonata a III-a, p.a.r.

Paul Rogojină – Sonata a V-a pentru pian solo, p.a.a.

Ghenadie Ciobanu (Republica Moldova) – „…cette fois-çi à Paris„, Fantasia quasi una Sonata

Dan Bălan – Croquis, pentru pian p.a.a.


RECITAL TRIO MOZAIC

Oana SPÂNU-VIȘENESCU, vioară

Diana SPÂNU-DĂNILĂ, pian

Emil VIȘENESCU, clarinet

Invitat: Valentin SIMION, violoncel

Program

Laura Ana MânzatFancy a quattro, pentru clarinet, pian, vioară și violoncel

Carmen Petra Basacopol – Sonata pentru clarinet și pian, p.a.a.

Elena Apostol – Trio pentru vioară, clarinet și pian

Vladimir  Scolnic (Israel) – Uncertaintly pentru clarinet bas solo, p.a.r.

Dinu LipattiFantezie pentru vioară, clarinet bas și pian, aranjament în p.a.a.

Felicia DonceanuColine albastre pentru clarinet, vioară și pian


Universitatea Populară Ioan I. Dalles

Sala Dalles

Ora 19:00

SPECTACOL CROSS-MEDIA

Muzica, concept artistic, concept dinamic:

Mihaela VOSGANIAN

Regie, video:  Armine VOSGANIAN

Coregrafie: Liliana IORGULESCU

Scenografie: Raluca GHIDEANU

Costume: Raluca STROE

 

Grupul de muzica și dans contemporan Inter-Art:

 Mihaela VOSGANIAN, voce, percuție midi, performer dinamic

Maria CHIFU, voce, fagot, performer dinamic

Ana CHIFU,  flaut, performer dinamic

Irinel ANGHEL, voce, performer dinamic

Barrie WEBB (Marea Britanie), trombon, didgeridoo

Radu VÂLCU, chitară electrică

Irina RĂDULESCU, percuție

Anastasia GRIGORE, dansator

George PLEȘCA, dansator

Program

Mihaela Vosganian -“White Lady’s“ Power Places – Locurile de putere ale “Doamnei Albe”

  1. The Dunes (Dunele)
  2. The Lake of the White Silence(Lacul Liniștii Albe)
  3. The Ocean(Oceanul)
  4. “Velvitia Mirabilis” Power Plant  (Planta de putere “Velvitia Mirabilis” )
  5. The White Lady’s Exodus (Exodul Doamnei Albe)

Concert realizat cu sprijinul ARFA și grupul Inter-Art


Universitatea Națională de Muzică București

Sala Enescu

Ora 19:30

Ansamblul adHOC al Academiei de Muzică Gheorghe Dima din Cluj-Napoca

Dirijor: Matei POP

Raluca ILOVAN, flaut

Aurelian BĂCAN, clarinet

Eva BUTEAN, pian

Miruna-Elena DAVIDOAIE, percuție

Vlad RACEU, vioara I

Diana MAN, vioara a II-a

Ovidiu COSTEA, violă

Vlad RAȚIU, violoncel

Program

Máté Balogh (Ungaria) – Le testament de Josquin des Prez pentru flaut alto, clarinet, pian și cvartet de coarde

Klaus Ager (Austria)Aeoidos pentru vioară și violoncel, op. 105 nr. 3

Bálint Horváth (Ungaria)– DEAC No. 6 pentru flaut, clarinet și cvartet de coarde, p.a.a.

Iulia Cibișescu – Cvartet de coarde nr. 6, p.a.a.

Gabriel Mălăncioiu – Flauros – in memoriam Constantin Brâncuși, pentru flaut solo

Zsolt Lászlóffy (Ungaria) –  Heterophonie pentru flaut, clarinet, percuție și pian

Liviu Marinescu (SUA) – Harmonic Fields pentru flaut, clarinet, percuție, pian, vioară și violoncel


DUMINICĂ, 11 noiembrie 2018

Universitatea Națională de Muzică București

Sala Enescu

Ora 11:00

RECITAL DE PIAN

Sorin PETRESCU

Program

Miklos Maros (Ungaria)- Rush

Andrei TănăsescuCreșteau în cer a lui aripe, p.a.a.

Horst Lohse (Germania) – Nocturne-memorialis D.S.

Hans Christian von Dabelsen (Germania) – Klavirstück II

Laura ManolachePlecarea

Liviu Glodeanu – Preludiu, Coral și Fugă

Darie Nemeș-BotaPara Bellum, p.a.a.

Teodor ȚuțuianuToccatino, p.a.a.

Violeta Dinescu (Germania) – Flügel und Trümmer, p.a.a.


LANSARE CD Flügel und Trümmer

Palatul Cantacuzino

Aula

Ora 17:00

REMEMBER ANATOL VIERU – 20 DE ANI

Andreea NOVAC, soprană

Sorana NEGREA, mezzosoprană

Liviu INDRICĂU, tenor

Diana MOȘ, vioară

Emil VIȘENESCU, clarinet

Dávid BORZÁSI, flaut

Lena VIERU CONTA, pian

Andrei VIERU (Franța), pian

 

Program

Anatol VieruMuzică pentru Bacovia și LabișLupta cu inerția

Trio I

Nopțile lui Bacovia, patru lieduri pentru tenor și pian

E-o muzică de toamnă  |  Fanfară  | Și ninge…   |   Amurg

Trio II

Ode, trei lieduri pentru mezzosoprană și pian, versuri de Nicolae Labiș

Tu… |  Odă soarelui  |  Drumul                                                                                                             

Trio III

Nocturne și Rezonanțe Bacovia, două lieduri pentru soprană și pian, versuri de George Bacovia

Clar de noapte | Rezonanțe Bacovia – solo flaut |

Amurg de toamnă

Destinderi,  trei lieduri pentru soprană și pian, versuri de Nicolae Labiș

Ceară  |   Cearcăn  |  Toamnă

Anatol VieruVersete pentru vioară și pian

Casa Artelor Dinu Lipatti

Salonul de muzică

Ora 18:00


CONFERINȚĂ

Prof.univ.dr. habil. Ion Bogdan STEFĂNESCU

Flautul – revelația secolului al XX-lea în peisajul muzical

RECITAL VOCE – PIAN

Bianca MANOLEANU, soprană

Remus MANOLEANU, pian

Invitați: Stanca MANOLEANU, soprană

Roman MANOLEANU, pian

 

Program

Pascal BentoiuTrei Sonete, versuri Mihai Eminescu

Afară-i toamnă… | Sunt ani la mijloc…

Când însuși glasul…

Cornelia TăutuPoarta și zgomotul, versuri Șerban Codrin

Dinu Lipatti – Din ciclul Cinci cântece, versuri de Paul Verlaine, op.9 – Green

  • Les Pas, versuri de Paul Valéry

Dan Voiculescu – 6 Hai-ku, versuri de poeți japonezi

Alexandra Cherciu – din ciclul Patru cântece, versuri de Lucian Blaga, p.a.a.

Focuri de primăvară |  Inima pădurii

Gheorghe Firca Despre scuturarea salcâmilor, versuri Pavel Șușară

Oddvar Lönner (Norvegia) din ciclul Mein blaues Klavier, versuri Else Lasker- Schűler – p.a.r.

Abend | Hingabe | Mein blaues Klavier

Nicolas Bolens (Elveția) – Trois chants pour soprano et piano sur des poèmes d`Adonis, p.a.r.

L`oiseau |   Desert – Narcisse se précipite… |

Chants pour l`amour

Luigi Dallapiccola (Italia) – Patru poeme, versuri de Antonio Machado

Primavera |  Ayer soñé que veia |

Señor, ya mearrancaste lo que yo mas queria |

Primavera

Igor Stravinski  (Rusia/SUA) – No word from Tom, arie din opera The Rake`s Progress

André Previn  (Franța) – I want magic, arie din opera A streetcar Named Desire, p.a.r.


Universitatea Națională de Muzică București

Sala de Operă și Multimedia

Ora 18:30

ZONA IMAGIMARIUMCONCERT CAMERAL MULTIMEDIA

Mihaela ANICA, flaut

Horia MAXIM, pian

Cătălin CREȚU, procesare video în timp real pe baza unor lucrări de: Tudor Marinescu, Petrică Ștefan, Livia

Mateiaș, Sabine Pleyel

Program

Thorkell Sigurbjornsson (Islanda) – Kalaïs pentru flaut solo

Wolfram Wagner (Austria) –  Duo pentru flaut şi pian

Magnus Lindberg (Finlanda) – Studiu nr. 1 și Cantus Firmus pentru pian solo

Jenő Takács (Ungaria/Austria) – Improvisationen nach Vogelstimmen

Adrian EnescuatmoSFERIC pentru flaut și bandă

Takashi Yoshimatsu (Japonia) – Digital Bird pentru flaut și pian

  1. Bird Phobia | II. Bird in the Twilight |
  2. A Bird in the Noon | V. Bird Circuit

Universitatea Națională de Muzică București

Sala Enescu

Ora 19:30

Ansamblul SonoMania

Director artistic: Diana ROTARU

Valentin GHITA, oboi

Mihai PINTENARU, clarinet

Mircea Grigore LAZĂR, vioară

Eugen-Bogdan POPA, violoncel

Dansatori-păpuşari:

Ana COSTEA

Răzvan-Mihai ROTARU

 

Program

(În)locuit / Inhabited

Muzica nouă şi obiecte în mişcare

Concept si regie: Smaranda GĂBUDEANU

Compoziții de:

Gabriel AlmaşiTactum pentru oboi, clarinet şi vioară, p.a.a.

Tudor FeraruCage Music pentru ansamblu, p.a.a.

Diana GheorghiuBehind the Sun pentru oboi şi violoncel, p.a.a.

Şerban MarcuArachne’s Fabric pentru ansamblu

Mihai MăniceanuCrescendo pentru vioară solo

Alexandru MihalceaSonneuntergang Ritual pentru violoncel solo

Diana RotaruMeander pentru clarinet solo

Concert realizat în parteneriat cu Asociația Pentru Teatru și Carte PETEC, Centrul Național al Dansului București, Centrul de Informare Muzicală din România CIMRO și Agenția de carte

Notă

Organizatorii își rezervă dreptul de a opera modificări în program ca urmare a apariției unor situații neprevăzute.

Data actualizarii: 30/10/2018